Tirsdag den d.8/6-10: Der er spredt magnesium på greens, så bolden vil hoppe lidt. At der ikke vandes ned, skyldes det kommende regnvejr. Regnvand er også bedre for græsset end kunstvanding, pga den lavere pH værdi. En lav pH værdi optimerer forholdene for rødsvingel og andre af vores kulturgræsser. Magnesium styrer blandt andet plantens energiomsætning. Håber på forståelse for arbejdet.
Torsdag d. 15/04-10: Der foregår arbejde på greens på 18 hullers banen i den kommende uge. Det betyder at greens ikke kan forventes i perfekt stand i perioden. Greens vertikalskæres og der tages propper op (Vækstlaget fornyes). Det kan betyde at enkelte greens er lukket i perioder. Tirsdag d. 12/04-10: Der foregår arbejde på greens på korthulsbanen i den kommende uge. Det betyder at greens ikke kan forventes i perfekt stand i perioden. Greens vertikalskæres og der tages propper op (væstlaget fornyes). Det kan betyde at enkelte greens er lukket i perioder. Mandag d. 12/04-10:
Banerne i Hedensted Golf Klub åbnede søndag d. 11. april. Der spilles uden begrænsninger, dog kan der være lukket enkelte morgener hvis der er rimfrost på banerne. Der kan ikke benyttes golfbiler indtil videre. Onsdag d. 31/03-10:
Korthulsbanen åbner for brug af sommergreens onsdag d. 31/3 kl. 16. Planen er at resten af banen åbner til åbningsmatchen d. 11. april. Det er ikke længere påbudt at bruge bærebags.
Tirsdag d. 26/01-10:
Sneen har stoppet al banepleje, så nu afspadsere greenkeeperstaben. Vi starter på maskinklargøring i næste uge. Læs afsnittet om greenkeeping, som giver et generelt af billede af greenkeepernes arbejde. Læs også afsnittet om sprøtemidler på de danske golfbaner under nyheder.
Mandag d. 23/11:
Desværre har vi nu fået så meget regn, at vores lavest liggende huller er meget våde. For at skåne disse, spilles der fra tirsdag d. 24. november på Trio-banen. Dvs. at for-ni udgøres af hullerne: 1, 2, 7, 8, 9, 10 ,16, 17, 18 og bag-ni udgøres af korthulsbanen.
Vi spiller på denne måde indtil baneforholdene tillader noget andet.
Mandag d. 21/9:
Kim holder en uges velfortjent ferie (Forretningsføreren)
Torsdag d. 17/9:
Nu er alle faiways og greens topdresset og efterbehandlet. Så banen er almindelig spilbar. Dog vil der fortsat være sand og ujævnheder i en kortere periode.
Mandag d. 14. september:
Fairways er blevet vertidrænet. Nu skal de topdresses, dvs. der skal spredes et lag sand over fairways, som efterfølgende skal fejes ned i alle hullerne fra vertidræningen.
Denne process kan muligvis klares allerede tirsdag, ellers tages onsdag også i brug.
Vis venligst hensyn til personalet, der udfører arbejdet.
|
|||||||||||



